á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Książka ukazuje nie tylko transformację Karola z najdłużej oczekującego następcy tronu w nowego monarchę, ale i głęboko zmieniający się krajobraz Pałacu Buckingham. To opowieść o osobie przyzwyczajonej do nieco marginalnej roli, który odnajduje się w centrum zainteresowania. Hardman sięga do anegdot, lecz również analizy politycznej — portretuje króla nie jako posąg, lecz jako człowieka z krwi i kości, pełnego sprzeczności. Obok Karola pojawiają się liczne postaci dworu: Camilla, William, ale też cisi architekci pałacowego życia: doradcy, sekretarze, służba. Dowiadujemy się o codzienności w świecie, gdzie wszystko musi działać jak w zegarku, a jednocześnie każde nieostrożne słowo może wywołać burzę w mediach.
Sama książka to prawdziwa perełka edytorska. Twarda oprawa, elegancka szata graficzna i wkładka ze zdjęciami czynią z niej coś więcej niż źródło informacji. To przedmiot, który chce się trzymać w rękach. Wnętrze zaś to idealne połączenie dziennikarskiego zmysłu do szczegółu z lekkością pióra. Autor nie moralizuje, nie ucieka się do sensacji — zamiast tego proponuje czytelnikowi opowieść prowadzoną z klasą i znawstwem. Doceniam to, że Hardman nie popada w tanią krytykę ani w hagiografię. Oferuje uczciwe spojrzenie, podparte rzetelną dokumentacją i rozmowami z osobami z samego serca monarchii.
Dla tych, którzy, jak ja, od zawsze interesują się brytyjską rodziną królewską, ta książka będzie prawdziwą ucztą. To nie tylko doskonałe źródło wiedzy, lecz i przypomnienie, że za każdym złotym tronem kryje się człowiek. „Karol III. Życie i dwór nowego króla” pozwala spojrzeć na monarchię z bliska, bez złudzeń, bez cynizmu. Przedstawienie władzy u progu nowej epoki — kruchej, pełnej wyzwań, a jednak wciąż fascynującej.